Napsali o nás: Týdeník 5plus2

19. 9. 2014

Přečtěte si článek, který vyšel 19. 9. 2014 v Týdeníku 5plus2.

Shromažďuje pozůstatky tří posledních velkých válečných konfliktů, které se dotkly východních Čech. Milan Trakal založil muzeum vojenské historie.

Milan Trakal stojí uprostřed svého muzea vojenské historie v Újezdu pod Troskami, ve kterém jsou ve vitrínách, po stolech a také na stěnách stovky předmětů souvisejících s prusko-rakouskou, první a druhou světovou válkou. Lze tam najít nejen staré uniformy, ale i části obrněného transportéru nebo zřícených letadel.

V místnosti je tolik věcí, že to na první pohled připomíná spíše vetešnictví než muzeum. Milan Trakal mezi tím vším vypadá více jak prodavač než sběratel.

Zdání však klame. Tento šestačtyřicetiletý muž o každém exponátu, který tu má přesné místo, dokáže dlouho vyprávět. Zná historické souvislosti, technické údaje válečných strojů a až se někdo bude zabývat dějinami sběratelství v oblasti Českého ráje, nebude v nich chybět.

„Splnil jsem si klukovský sen,“ říká Milan Trakal a je jasné, že řeč je o unikátní sbírce vojenské historie, kterou shromažďuje přes třicet let. „Návštěvníkům zdůrazňuji, že muzeum je zaměřené proti válce a v žádném případě ji neoslavuje. Je to memento nedávných tragédií,“ dodává jedním dechem sběratel.

Celý článek z týdeníku 5plus2 zobrazíte kliknutím na níže uvedený odkaz.

Milan Trakal

Majitel exponátů a průvodce muzea